Termografia dynamiczna
Termografia dynamiczna
Polega na rejestracji zmiany rozkładu pola temperatur w funkcji czasu. Mówiąc inaczej, nagrywany jest film w podczerwieni badanego obiektu, który poddawany jest analizie matematycznej z użyciem specjalistycznego oprogramowania. Metoda ta pozwala na ujawnieniu różnych własności badanego obiektu/zjawiska, które nie są możliwe do uzyskania poprzez analizę statycznych zdjęć termowizyjnych.
Przykład

Rys.1. Wykres przedstawia zmiany temperatury średniej w czasie wybranego fragmentu z obserwowanego obszaru. Obserwowane zjawisko ma charakter dynamiczny. Miarą czasu jest ilość zarejestrowanych ramek (Frame). W tym przypadku rejestrowane było 30 ramek/s. Charakter zmian temperatur w zasadzie nie wyróżnia w sposób szczególny żadnego fragmentu rozkładu.

Rys.2. Matematyczne przetworzenie zarejestrowanego przebiegi z rys. 1 pozwala uwidocznić obszar o wyróżniającym się charakterze – zaznaczony kolorem żółtym. Obszar zaznaczony kolorem żółtym na rys. 1 nie wyróżnia się niczym szczególnym od pozostałej części wykresu.
Rozkład temperatur w przykładzie powyższym dotyczył zmiany charakteru wymiany ciepła powodowanym zmianą prędkości przepływu czynnika w przekroju zamkniętym. Poza obszarem zaznaczonym kolorem żółtym przepływ czynnika ma charakter turbulentny, w obszarze żółtym przepływ ma charakter laminarny. Intensywność wymiany ciepła przez czynnik w przypadku przepływu turbulentnego jest znacznie wyższa stąd wyższa temperatura rejestrowana na zewnętrznej powierzchni. Spowolnienie przepływu i utworzenie się warstwy laminarnej powoduje utrudnioną wymianę ciepła, stąd niższa rejestrowana temperatura na powierzchni zewnętrznej – obszar zaznaczony kolorem żółtym.
Inny przykład zastosowania:
https://bibliotekanauki.pl/articles/114608
lub wersja w języku polskim: